La langue française

Accueil > Dictionnaire > Définitions du mot « girer »

Girer

[ʒire]
Ecouter

Définitions de « girer »

Girer - Verbe

 • Effectuer un mouvement de rotation.

  Des moucherons, des phalènes, tout un peuple de bestioles nocturnes giraient autour de cette plante bizarre, à la tête lumineuse, qui sifflait une chanson triste.
  — Pierre Véry, Clavier universel

Étymologie de « girer »

Du latin gyrare (« tourner en rond, se tourner »).

Usage du mot « girer »

Évolution historique de l’usage du mot « girer » depuis 1800

Fréquence d'apparition du mot « girer » dans le journal Le Monde depuis 1945

Source : Gallicagram. Créé par Benjamin Azoulay et Benoît de Courson, Gallicagram représente graphiquement l’évolution au cours du temps de la fréquence d’apparition d’un ou plusieurs syntagmes dans les corpus numérisés de Gallica et de beaucoup d’autres bibliothèques.

Synonymes de « girer »

Citations contenant le mot « girer »

 • Yavaş, şöyle devam etti: “Bunun içerisine eğitim girer, sağlık girer, esnaflar girer, iş dünyası girer, işsizler girer, işçiler girer benim belediyecilik anlayışım darda kim varsa hızır gibi yanında olmak.”
  Halkın Habercisi - Bağımsız Habercilik — Mansur Yavaş oran verdi: Oy rekoruyla geliyoruz | Halkın Habercisi - Bağımsız Habercilik
 • Tekışık, “Ben asla kaybetmem; ya kazanırım, ya öğrenirim” notuyla paylaştığı fotoğraflar için, “Savcının odasına istediğim gibi girer istediğim gibi çıkarım. Orada paylaşılan fotoğrafta oda dolu mu boş mu, kime ait, bunlar hiç sorgulanmadan izinsiz şekilde kullanıldı. Başka yerlere çekilmek, algı yaratılmak isteniyor.” açıklamasını yaptı.
  Avukat Buket Tekışık’ın savcının odasındaki fotoğrafları gündemde | “İstediğim gibi girer, istediğim gibi çıkarım” - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber
 • Yunusların popüler kültürdeki sevimli imajı, onların doğal yaşam alanlarının korunması ve bilinçlendirme çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Deniz kaplumbağaları, mercan resifleri ve diğer deniz ekosistemleri gibi, yunusların yaşam alanları da koruma altına alınmalı ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmelidir. Böylelikle ekosistem ve bulunduğu grubun dengesi bozulmamış olur. Yunuslar ne tür bir hayvandır, balık mıdır, hangi gruba girer gibi konulara da bu noktada açıklık getirmemiz gerekir.
  Sabah — Yunus Balık Mıdır? Yunuslar Ne Tür Bir Hayvandır, Hangi Gruba Girer? - Son Dakika Eğitim Haberleri
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki Kabine Toplantısı'nın ardından kentsel dönüşüme ilişkin önemli bir mesaj verdi. Bakan Özhaseki açıklamasında İstanbul'un durumuna değinerek, "Kentsel dönüşümle ilgili yasa yürürlüğe girer girmez İstanbul ve Marmara'nın dönüşümünü bir an evvel hızlandıracağız" dedi.
  Mynet Finans — İstanbul'da kentsel dönüşüm için süreç hızlandı: 'Yasa yürürlüğe girer girmez...' diye duyurdu - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber
 • Motosiklette ABS konusu bir motosiklet alırken ya da kullanırken bilinmesi gereken en önemli şeyler arasında yer alır. Mühendisliği çok başarılı olan ve çok nizami bir işleyişle çalışan ABS sistemi bazı parçalar aracılığıyla çalışır ve sürücünün güvenliğinde kritik rol oynar. Fren sistemiyle doğrudan ilgili olan ABS her motosiklette çok benzer şekillerde çalışır. Peki ya ABS nasıl çalışır, ne zaman devreye girer ve abs olup olmadığı nasıl anlaşılır?
  Sabah — Motosiklette ABS Nasıl Çalışır? Motosiklette ABS Ne Zaman Devreye Girer? - Yaşam Haberleri

Traductions du mot « girer »

Langue Traduction
Anglais gire
Espagnol gire
Italien gire
Allemand gire
Chinois 吉尔
Arabe جير
Portugais gire
Russe gire
Japonais ギレア
Basque gire
Corse gire
Source : Google Translate API


Sources et ressources complémentaires

Source : Google Books Ngram Viewer, application linguistique permettant d’observer l’évolution au fil du temps du nombre d'occurrences d’un ou de plusieurs mots dans les textes publiés.