La langue française

Accueil > Dictionnaire > Définitions du mot « anneler »

Anneler

[anœle]
Ecouter

Définitions de « anneler »

Anneler - Verbe

 • Façonner en forme d'anneaux.

  L'artisan, avec une précision remarquable, a commencé à anneler le métal, transformant la matière brute en une série d'anneaux parfaitement formés.
  (Citation fictive)
 • (Désuet) Poser des anneaux métalliques au groin des porcs pour limiter leur capacité à fouir.

  En son temps, le fermier avait pris soin d'anneler les porcs, limitant leurs dégâts en dirigeant leur fouissement méthodique.
  (Citation fictive)
 • (Foresterie) Pratiquer une incision circulaire sur la tige, une branche ou une racine d'un végétal afin de retirer les parties périphériques.

  Les adultes travaillent généralement par couple et mettent 5 à 10 jours pour anneler la branche attaquée.
  — Comité national des bois tropicaux, Société pour le développement de l’utilisation des bois tropicaux de l’union française

Expressions liées

 • Anneler un taureau (Lui passer un anneau dans le mufle.)

Étymologie de « anneler »

Dérivé de l'ancienne forme Annel, qui est une variante d'anneau.

Usage du mot « anneler »

Évolution historique de l’usage du mot « anneler » depuis 1800

Fréquence d'apparition du mot « anneler » dans le journal Le Monde depuis 1945

Source : Gallicagram. Créé par Benjamin Azoulay et Benoît de Courson, Gallicagram représente graphiquement l’évolution au cours du temps de la fréquence d’apparition d’un ou plusieurs syntagmes dans les corpus numérisés de Gallica et de beaucoup d’autres bibliothèques.

Synonymes de « anneler »

Citations contenant le mot « anneler »

 • Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.
  Anneler Günü ne zaman kutlanacak? 2024 Anneler Günü tarih bilgisi
 • Aile Koruma Paketi kapsamında yapılan çalışmayla, sosyal güvenceye sahip olmayan ev kadınları ve anneleri hedef alıyor. Yıpranma (Fiili Hizmet Zammı) benzeri bir düzenleme ile anneler ve ev hanımları, ödedikleri prim miktarına bağlı olarak her yıl ekstra prim günü elde edebilecekler. Bu durumu şu şekilde örneklemek mümkün: 4 yıl prim ödeyen bir anne, bu düzenleme sayesinde 5 yıl prim ödemiş gibi kabul edilecek. Uygulama yürülüğe sokulursa, anneler daha az prim ödeyerek ve daha genç yaşta emekli olabilecek.
  Onedio — Bağ-Kur'lu 5 Yıl Erken Emekli Olabilir! Ev Hanımları ve Anneler İçin Emeklilik Yolu Açılıyor!
 • Hiç kuşkusuz anne, insanın duygularını, düşüncelerini, karakterini şekillendiren öznedir. Sağlam bireylerin, büyük milletlerin, sağlıklı ilişkilere sahip toplumların arkasında güçlü anneler yer alır.
  İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN LEVENT YAZICI'NIN ANNELER GÜNÜ MESAJI
 • Medical Point Gaziantep Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Baver Demir, "Anne sütü alternatifi olmayan benzersiz bir besindir. Her anne gibi çalışan anneler de emzirmeyi ihmal etmemelidir" dedi
  "Çalışan anneler emzirmeyi ihmal etmemeli" değerlendirmesi
 • İsrail'in Gazze'ye saldırısını hemen durdurmasını istediklerini aktaran de Reuver, "Bugün bu çocukları izleyen anneler grubu olarak, Temsilciler Meclisi'nin bir an evvel insan haklarına sahip çıkması çağrısında bulunuyoruz. Aslında bu anayasadaki yapmaları gereken görevlerinden birisi zaten. Biz bunun için bugün buradayız." ifadelerini kullandı.
  Hollanda'da anneler, Gazze'de öldürülen çocuklar için yürüdü - Son Dakika Haberleri

Traductions du mot « anneler »

Langue Traduction
Anglais girdle
Espagnol anillar
Source : Google Translate API


Sources et ressources complémentaires

Source : Google Books Ngram Viewer, application linguistique permettant d’observer l’évolution au fil du temps du nombre d'occurrences d’un ou de plusieurs mots dans les textes publiés.