La langue française

Accueil > Dictionnaire > Définitions du mot « kanat »

Kanat

[kana]
Ecouter

Définitions de « kanat »

Kanat - Nom commun

 • Orthographe alternative de « khanat », désignant un territoire dirigé par un khan.

  En 1227, après la mort de Genghis Khan, l'empire mongol fut divisé en plusieurs kanats, chaque fils héritant de sa propre portion de territoire à gouverner.
  (Citation fictive)

Usage du mot « kanat »

Évolution historique de l’usage du mot « kanat » depuis 1800

Fréquence d'apparition du mot « kanat » dans le journal Le Monde depuis 1945

Source : Gallicagram. Créé par Benjamin Azoulay et Benoît de Courson, Gallicagram représente graphiquement l’évolution au cours du temps de la fréquence d’apparition d’un ou plusieurs syntagmes dans les corpus numérisés de Gallica et de beaucoup d’autres bibliothèques.

Citations contenant le mot « kanat »

 • Yeni transfer Mislav Orsic'in sakatlığı sonrasında Trabzonspor'da kanat transferi gündeme geldi.
  NTVSpor.net — Kanat transferi için yeni hedef Alvaro Djalo- Son Dakika Spor Haberleri | NTVSpor
 • Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinin kuzeyinde yer alan Pasifik Okyanusu kıyısındaki San Francisco kentindeki Thornton Eyalet Plajı üzerinde uçan yamaç paraşütü ve yelken kanat tutkunları gökyüzüyle buluşuyor. ( Tayfun Coşkun - Anadolu Ajansı )
  Anadolu Ajansı — Yamaç paraşütü ve yelken kanat tutkunları San Francisco'da gökyüzüyle buluşuyor - Anadolu Ajansı
 • Tavuk kanat ızgara tarifi MasterChef'in 185. bölümü öncesi internette araştırılıyor. Dünyaca ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna konsepti duyurdu. Yarışmacılar yapılan açıklamanın ardından tezgah başına geçerek hünerlerini sergiledi. Tavuk kanat ızgara tarifi MasterChef'in yeni bölümü öncesi merak konusu oldu. İşte püf noktaları ile tavuk kanat ızgara tarifi...
  Yemek | Yemek Tarifleri | Türk Mutfağı | Dünya Mutfağı — MASTERCHEF TAVUK KANAT IZGARA TARİFİ: Tavuk kanat ızgara nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? Çıtır çıtır lezzet!Tarifler
 • İçerisi yaklaşık 80 kişilik. Solda kanatların ızgara edildiği mangal, tezgahtaki büyükçe bir leğende pişmeye hazır terbiye edilmiş onlarca kanat şiş, içinde iki ana markanın klasik birer çeşidinin bulunduğu bira dolabı, onun önünde teşhir dolabı, sağda da alaturka tek kabinli tuvalet ile lavabo var. Aydınlatma tavandan beyaz kare ledler ile. Duvarlara küçük kilimler ile üç televizyon ekranı asılı. CNNTürk kanalı açık, haber saati. 
  Diken - Yaramazlara biraz batar! — Mekanı bulmayı başarırsanız ızgara kanat şahane - Diken
 • Hindistan, uçan kanat konsepti ile geliştirdiği Ghatak İHA sisteminin kuyruksuz modelinin ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Test, Karnataka’daki Chitradurga’daki havacılık merkezinde gerçekleştirildi.
  Hindistan uçan kanat Ghatak İHA’sı ilk uçuşunu yaptı – Tolga Özbek

Traductions du mot « kanat »

Langue Traduction
Anglais kanat
Espagnol kanat
Italien kanat
Allemand kanat
Chinois 卡纳特
Arabe كانات
Portugais kanat
Russe каната
Japonais カナト
Basque kanat
Corse kanat
Source : Google Translate API


Sources et ressources complémentaires

SOMMAIRE

Source : Google Books Ngram Viewer, application linguistique permettant d’observer l’évolution au fil du temps du nombre d'occurrences d’un ou de plusieurs mots dans les textes publiés.